Lebanon, Mt. Juliet, Beech track and field

HENDERSONVILLE - The Lebanon boys and Mt. Juliet girls track and field teams placed first in the District 9AAA championships sponsored by Wilson Bank and Trust last week at Hendersonville High School. 

Mt. Juliet athlete Jordan Stromquist took home girl’s Most Valuable Athlete, while Beech’s Baker Schell was also named boys Most Valuable Athlete for the second meet in a row after earning MVA at the county championships. 

Below are the results of the athletes that placed in the annual District 9AAA track and field meet:

Girls 100m Dash 

Jordan Stromqust, Mt. Juliet            12.58

Whisper Thomas, Station Camp.      12.76

Kiera Berry, Beech                          13.18

Boys 100m Dash 

Colby Martin, Mt. Juliet                   11.12

Sterling Melancon, Wilson Central   11.18

Michael Ruttlen, Mt. Juliet              11.30

Girls 4x200m Relay 

Station Camp                               1:48.13

Mt. Juliet                                     1:51.29

Lebanon                                      1:51.34

Boys 4x200m Relay

Beech                                         1:33.21

Station Camp                              1:34.08

Lebanon                                     1:34.40

Girls 1600m Run

India Mastin, Lebanon                5:43.74

Emily McDowell, Beech              5:52.01

Lexie Lawson, Beech                 5:53.04

Boys 1600m Run 

Clayton Kirkus, Hendersonville   4:43.41

Eric Mitchell, Beech                  4:43.44

Andrew Smart, Lebanon           4:44.09

Girls 4x100m Relay 

Station Camp                          49.95

Mt. Juliet                                51.07

Gallatin                                  52.62

Boys 4x100m Relay 

Mt. Juliet                               42.83

Station Camp44.02

Wilson Central44.65

Girls 400m Dash 

Kiera Berry, Beech1:01.91

Alyssia Francis, Lebanon1:02.02

Elyse Dutch, Mt. Juliet1:02.89

Boys 400m Dash 

Trevor Yokum, Station Camp51.20

Tyson Kelley, Lebanon51.56

Henry Griffin, Mt. Juliet53.12

Girls 300m Hurdles 

Kayla Minchey, Hendersonville48.41

Faith Burton, Lebanon48.42

Ameryn Hudgens, Hendersonville48.44

Boys 300m Hurdles 

Spencer Lowery, Lebanon40.48

Baker Schell, Beech42.11

Carson Richards, Station Camp42.70

Girls 800m Run 

Maggie Medley, Beech2:30.74

Jalyn Jenkins, Mt. Juliet2:33.85

Makenna Merkley, Wilson Central2:38.10

Boys 800m Run 

Aiden Britt, Lebanon2:00.36

Ethan Njezic, Lebanon2:02.59

Henry Griffin, Mt. Juliet2:03.24

Girls 200m Dash 

Jordan Stromquist, Mt. Juliet25.92

Keely Gasterland, Station Camp27.25

Anasia Petway, Hendersonville27.72

Boys 200m Dash 

Sterling Melancon, Wilson Central22.52

Michael Ruttlen, Mt. Juliet22.88

Chrstian Donatelli, Mt. Juliet23.69

Girls 3200m Run 

Emily McDowell, Beech13:11.59

Lexie Lawson, Beech13:13.72

Sydney Jaynes, Mt. Juliet13:14.97

Boys 3200m Run 

Aiden Britt, Lebanon10:02.67

Eric Mitchell, Beech10:08.28

Evan Henson, Station Camp10:10.93

Girls 4x400m Relay 

Mt. Juliet4:21.83

Hendersonville4:28.70

Lebanon4:31.51

Boys 4x400m Relay 

Lebanon3:35.02

Station Camp3:37.20

Mt. Juliet3:41.80

Girls Discus 

Zoe Vlk, Wilson Central132-10

Reghan Grimes, Mt. Juliet100-97

Caylin Martinez, Beech97-10

Girls Shot Put 

Zoe Vlk, Wilson Central45-1.75

Reghan Grimes, Mt. Juliet36-0.5

Shomoni Ridley, Beech31-0

Girls Long Jump 

Jordan Stromquist, Mt. Juliet17-1.5

Hailey Miller, Station Camp16-5.25

Kiera Berry, Beech16-3

Girls Triple Jump 

Jaycie Hitt, Wilson Central34-4

Jordan Stromquest, Mt. Juliet31-7.75

Lornazha Freeman, Lebanon31-4

Girls High Jump 

Hailey Miller, Station Camp5-4

Olivia Lanius, Wilson Central4-8

Cara Turner, Mt. Juliet4-8

Girls Pole Vault

Kayla Brooks, Station Camp8-6

Boys Discus Throw 

Zack Rockom, Hendersonville135-5

Joshua Turpin, Portland129-7

Horaciago Shaw, Gallatin126-7

Boys Shot Put 

Lawrence Coleman, Station Camp44-4

Zack Rockom, Hendersonville42-5.25

DeVonte McBroom, Wilson Central41-4

Boys Long Jump 

Garrett Todd, Wilson Central21-6.25

Michael Ruttlen, Mt. Juliet20-3.25

Jack Lewis, Station Camp19-11.75

Boys Triple Jump 

Jaden Williams, Gallatin44-2.25

Jack Lewis, Station Camp41-11

Jonterio Horton, Lebanon41-8

Boys High Jump 

Markuez Lockett, Gallatin6-4

Jonterio Horton, Lebanon6-4

Colby Martin, Mt. Juliet6-4

Boys Pole Vault 

Tyler Perry, Lebanon10-0

Baker Schell, Beech9-6

Stepen Potter, Lebanon9-6

Girls Team Scores (18 events)

Mt. Juliet151

Beech116

Wilson Central100

Station Camp100

Hendersonville84

Lebanon76

Gallatin32

Portland3

Boys Team Scores (18 events)

Lebanon143

Beech112

Mt. Juliet106

Station Camp100

Wilson Central83

Gallatin77

Hendersonville50

Portland11

Recommended for you