NASHVILLE – The Harpeth Hall girls and Montgomery Bell Academy boys track and field teams dominated the Nashville City track and field championships last week.

Harpeth Hall ran away with the girls team title, beating second-place Ensworth by large 68-point gap, while the MBA boys cruised past second-place Hillsboro by a 33-point margin. 

Harpeth Hall placed first in the girls 4x200, 4x400 and 4x800-meter relays, while Annie Taylor placed first in the girls 100- and 300-meter hurdles, while teammate Sabrina Russell took third in the 300-meter hurdles. Alexa Clare Anderson took first place in the 1600-meter run and teammate Catherine Smith took second, while Clara Huff took first and Alex Massey took second in the girls 800-meter run. 

The MBA boys placed first in the 4x200-meter relay, while individually, Hall Griffith took home first place in the boys 3200-meter run, Graham Ragsdale took first in the 800- and 1600-meter runs, and John Curry placed first in the 300-meter hurdles. 

The top five finishers for each event are listed below:

Girls Team Rankings (17 Events)

1 - Harpeth Hall 146

2 - Ensworth 78 

3 - East Nashville 68

4 - Lipscomb Academy 54 

5 - Father Ryan 44 

Boys Team Rankings (18 Events)

1 - Montgomery Bell Academy 117.50 

2 - Hillsboro 84.50

3 - Pearl-Cohn 80 

4 - Martin Luther King 61 

5 - Franklin Road Academy 59

Boys 3200 Meter Run

1 - Hall Griffith, MBA: 10:07.60

2 - Cohen Williams, Hillsboro: 10:14.47

3 - Ethan Rhoden, FRA: 10:18.13

4 - David Johnson, Father Ryan: 10:46.33

5 - George Mangialardi, Father Ryan: 10:49.19

Girls 4x800 Meter Relay

1 - Harpeth Hall, 10:16.57

2 - Father Ryan, 10:28.86

3 – Hillsboro, 10:39.44

4 - Hume-Fogg, 10:49.13

5 – Ensworth, 10:50.39

Boys 4x800 Meter Relay

1 - Christ Presbyterian Academy, 8:34.03

2 - Montgomery Bell Academy, 8:37.67

3 – Hillsboro, 8:39.82

4 - Father Ryan, 8:46.19

5 - Franklin Road Academy, 8:51.29

Girls 100 Meter Hurdles

1 - Annie Taylor, Harpeth Hall: 14.91

2 - Claire Haley, Ensworth: 14.99

3 - Kleymer Cruz, East Nashville: 15.21

4 - Rosie Robinson, St. Cecilia: 16.10

5 - Latisha Parris, Hillsboro: 17.21

Boys 110 Meter Hurdles

1 - Johnquiez Guerrier, Kipp: 14.43

2 - John Curry, MBA: 4.95

3 - Malik Baker, Hillsboro: 15.10

4 - Hugh Sullivan, MBA: 15.54

5 - Wynn Zion, Ensworth: 16.12

Girls 100 Meter Dash

1 - Mikele Vickers, Lipscomb Academy: 12.07

2 - Jordyn Head, MLK: 12.54

3 - Chloe Bruce, USN: S 12.55

4 - Sarah Tolbert, Harpeth Hall: 12.59

5 - Tiara White, Ensworth: 12.71

Boys 100 Meter Dash

1 - Micah Rogers, John Overton: 10.91

2 - Deonte Lewis, McGavock: 11.02

3 - Andrew Brown, Antioch: 11.10

4 - Brennon Hillsman, Cane Ridge: 11.12

5 - Jabbar Muhammad, MLK: 11.13

Girls 4x200 Meter Relay

1 - Harpeth Hall, 1:43.88

2 – Ensworth, 1:45.19

3 – Maplewood, 1:50.48

4 - East Nashville, 1:50.52

5 – USN, 1:52.20

Boys 4x200 Meter Relay

1 - Montgomery Bell Academy, 1:29.77

2 – Pearl-Cohn, 1:30.23

3 – Ensworth, 1:30.35

4 - Father Ryan, 1:30.54

5 - Cane Ridge, 1:30.96

Girls 1600 Meter Run

1 - Alexa Clare Anderson, Harpeth Hall: 5:29.16

2 - Brooktie Frogge, Hume-Fogg: 5:34.26

3 - Mary Hampton Hayden, Father Ryan: 5:38.51

4 - Shelby Myrncza, St. Cecilia: 5:38.53

5 - Kate Wojciechowski, Harpeth Hall: 5:43.92

Boys 1600 Meter Run

1 - Graham Ragsdale, MBA: 4:29.35

2 - Hamzah Abo-Hashema, John Overton: 4:33.98

3 - Berket Mesele, MLK: 4:37.68

4 - Connor Williams, Hillsboro: 4:38.45

5 - Andrew Cox, FRA: 4:39.61

Girls 4x100 Meter Relay

1 - East Nashville, 48.89

2 - Lipscomb Academy, 49.17

3 – USN, 50.65

4 – Antioch, 51.39

5 – Maplewood, 52.73

Boys 4x100 Meter Relay

1 – Pearl-Cohn, 42.43

2 - Cane Ridge, 43.14

3 - Franklin Road Academy, 43.65

4 - East Nashville, 43.85

5 – Hillsboro, 43.88

Girls 400 Meter Dash

1 - Eriyanna Reed, Hillsboro: 58.56

2 - Katie Dovan, Harpeth Hall: 59.04

3 - Bre'anna Cobb, Antioch: 61.08

4 - Samantha Woodson, Pearl-Cohn: 62.39

5 - Aniya Harris, Hillsboro: 63.59

Boys 400 Meter Dash

1 - Demick Starling, East Nashville: 48.85 

2 - Andrew Brown, Antioch: 48.98

3 - Darian Jones, Pearl-Cohn: 49.46

4 - Kendall Young, Father Ryan: 50.65

5 - Dimitri Kemp, Hillsboro: 50.71

Girls 300 Meter Hurdles

1 - Annie Taylor, Harpeth Hall: 44.23

2 - Jordyn Head, MLK: 45.24

3 - Sabrina Russell, Harpeth Hall: 45.39

4 - Gianna Bullock, Ensworth: 45.64

5 - Kleymer Cruz, East Nashville: 48.34

Boys 300 Meter Hurdles

1 - John Curry, MBA: 39.20

2 - Malik Baker, Hillsboro: 40.89

3 - Brogan Wilson, FRA: 41.35

4 - Jordan Turner, USN: 42.16

5 - John Roberts, Pearl-Cohn: 42.69

Girls 800 Meter Run

1 - Clara Murff, Harpeth Hall: 2:24.58

2 - Alex Massey, Harpeth Hall: 2:25.45

3 - Madeleine Ally, Hillsboro: 2:26.52

4 - Rachel Knapp, Father Ryan: 2:33.06

5 - Stella Harrison, Father Ryan: 2:33.18

Boys 800 Meter Run

1 - Graham Ragsdale, MBA: 1:55.03

2 - Miles Ally, MLK: 2:00.66

3 - Hamzah Abo-Hashema, John Overton: 2:01.09

4 - Neil Narayanan, USN: 2:01.49

5 - Jon Coulter, John Overton: 2:01.66

Girls 200 Meter Dash

1 - Morayo Kassim, USN: 25.09

2 - Tiara White, Ensworth: 25.94

3 - Alexis Patterson, East Nashville: 26.37

4 - Grace Scowden, Harpeth Hall: 26.68

5 - Zion Campbell, John Overton: 26.96

Boys 200 Meter Dash

1 - Jabbar Muhammad, MLK: 22.21

2 - Andrew Brown, Antioch: 22.70

3 - Micah Rogers, John Overton: 22.74

4 - Sam Dugan, MBA: 22.79

5 - Jude Maloy, Ensworth: 22.80

Girls 3200 Meter Run

1 - Alexa Clare Anderson, Harpeth Hall: 12:02.61

2 - Catherine Smith, Harpeth Hall: 12:14.87

3 - Shelby Myrncza, St. Cecilia: 12:24.66

4 - Virginia Hunt, Hume-Fogg: 12:42.52

5 - Lacy Sheppard, CPA: 12:50.48

Girls 4x400 Meter Relay

1 - Harpeth Hall School, 3:58.76

2 – Hillsboro, 4:09.62

3 - Lipscomb Academy, 4:10.65

4 - East Nashville, 4:11.26 

5 – Antioch, 4:12.01

Boys 4x400 Meter Relay

1 - Pearl Cohn 3:28.80

2 - Whites Creek, 3:30.25

3 – McGavock, 3:30.69

4 - Montgomery Bell Academy, 3:30.97

5 – Kipp, 3:31.47

Boys High Jump

1- Demick Starling, East Nashville: 6-6

2 - Jaden Halliburton, Hillsboro: 6-4 

3- Nasir Cook, Montgomery Bell Academy: 6-2

4 - William Wright, Ensworth: 6-2 

5 - Quenton Barnes, Cane Ridge: 6-0

Boys Long Jump

1 - Jabbar Muhammad, Martin Luther King: 21-10.5 

2 - Johnquiez Guerrier, KIPP: 21-10

3 - Jajuan Mcclain, Hillsboro:  21-9.25

4 - Trey Shaw, East Nashville: 21-7.5

5 - Kendall Young, Father Ryan: 21-6.5

Boys Triple Jump

1 - John Curry, Montgomery Bell Academy: 43-8.5

2 - Jajuan Mcclain, Hillsboro: 42-10

3 - Caleb Horton, Ensworth: 42-4.25

4 - Jacob Johnson, Hillsboro: 41-6

5 - Jordan Stoxstill-Diggs, Franklin Road Academy: 39-7.5

Boys Pole Vault

1 - Alex Gales, Franklin Road Academy: 14-10

2 - Hugh Sullivan, Montgomery Bell Academy: 13-6

3 - Brogan Wilson, Franklin Road Academy: 13-0

4 - Connor Steanson Montgomery Bell Academy 13-0 

5 - Rylee Finucane, Christ Presbyterian Academy: 12-0

Boys Discus

1 - Corey Moseley, Pearl-Cohn: 142-3

2 - Sam Ejiofor, MLK: 138-0

3 - Elijah Simmons, Pearl-Cohn: 133-8

4 - McGavock Cooper, MBA: 124-9

5 - Alex Hoang, MLK: 116-9

Boys Shot Put

1 - Elijah Simmons, Pearl-Cohn: 50-10.50 

2 - Corey Moseley, Pearl-Cohn: 45-4

3 - Sam Ejiofor, MLK: 42-11.5

4 - Rondarious Gregory, East Nashville: 42-0

5 - Alex Hoang, MLK: 40-7

Girls High Jump

1 - Campbell Carroll, FRA: 5-2

2 - Sabrina Russell, Harpeth Hall: 5-0 

2 - Lucia Berkley, Hume-Fogg: 5-0

4 - Princess Salifou, Hillwood: 5-0

5 - Jalena Curbeam, East Nashville: 5-0 

Girls Pole Vault

1 - Kayley Stanley, Hillwood: 11-6

2 - Jacqueline Frist, Ensworth: 11-0

3 - Farris Parker, CPA: 9-6 

4 - Sabrina Lafaye, FRA: 9-6

5 - Katelyn Smith, Harpeth Hall: 8-6

Girls Long Jump

1 - Mikele Vickers, Lipscomb Academy: 18-9.25 

2 - Zoe Williams, Ensworth: 17-5.25

3 - Brianna Shaw, McGavock: 16-11.25

4 - Jalena Curbeam, East Nashville: 16-8.75

5 - Jayln Rice, East Nashville: 16-8.75

Girls Triple Jump

1 - Mikele Vickers, Lipscomb Academy: 38-11

2 - Zoe Williams, Ensworth: 38-2

3 - Jayln Rice, East Nashville: 37-9

4 - Jalena Curbeam, East Nashville: 37-7

5 - Gianna Bullock, Ensworth: 35-7.5

Girls Discus Throw

1 - Adriana Batey, Father Ryan: 104-10 

2 - Alyssia Jenkins, Hume-Fogg: 100-5 

3 - Meredith Hollins, Harpeth Hall: 97-11

4 - Kierstin Roy, Lipscomb Academy: 95-11

5 - Jillian Gray, Ensworth: 94-9

Girls Shot Put

1 - Jillian Gray, Ensworth: 37-7

2 - Meredith Hollins, Harpeth Hall: 33-0.5 

3 - Ava Sohr, Harpeth Hall: 32-2.75

4 - Kierstin Roy, Lipscomb Academy: 31-6.75

5 - Ebony Farr, Stem Prep: 30-10

Recommended for you