Page's Faith Wilken (left) and Franklin's Reese Glover were named the District 11-AAA MVPs

Page's Faith Wilken (left) and Franklin's Reese Glover were named the District 11-AAA MVPs

Franklin’s Reese Glover and Page’s Faith Wilken were named district MVPs on Wednesday morning as the 2018-19 All-District 11-AAA basketball teams were released.

Centennial’s Pete Froedden was named the boys Coach of the Year, while Page’s Ron Brock was named the girls Coach of the Year. 

The full teams are listed below:

BOYS

Brentwood: Harry Lackey, Ben Mills

Centennial: Tre Carlton, Dusty Williams

Dickson County: Jaden Davis, DJ Stacy

Franklin: Reese Glover (MVP), Ahsharri Haynesworth, Matt Thurman

Independence: Preston Garner

Page: Nate Hollman

Ravenwood: Sterling Craig, Chase Siebert

Spring Hill: Malachai Young

Summit: Konata Werts

Coach of the Year: Pete Froedden, Centennial

GIRLS

Brentwood: Amelia Osgood, Delaney Tushel, Emily Trushel

Centennial: Sheraton Foster

Dickson County: Reagan Purvine, Olivia Rhinehart, Ryann Roberts

Franklin: Darcy Doran, Sydney Ryan

Independence: Kayla Miller

Page: Delaney Noe, Faith Wilken (MVP), Lili Wilken

Ravenwood: Jaz Harmon, Lexi Erickson 

Spring Hill: Ricole Alderson

Summit:Marli Andersen, Ellie Colson

Coach of the Year:Ron Brock, Page

In addition to the all-district teams being announced, the D11-AAA tournament brackets were also released on Wednesday. Both the boys and girls tournaments are listed below:

BOYS

Thursday, Feb. 14: No. 9 Spring Hill @ No. 8 Independence, 7 p.m.

Friday, Feb. 15: Independence/Spring Hill winner @ No. 1 Franklin, 7 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 5 Summit @ No. 4 Dickson County, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 7 Page @ No. 2 Brentwood, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 6 Ravenwood @ No. 3 Centennial, 6 p.m.

Saturday, Feb. 16: Semifinal 1 @ Dickson County, 4:30 p.m.

Saturday, Feb. 16: Semifinal 2 @ Dickson County, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 19: 3rdplace game @ Dickson County, 6 p.m.

Tuesday, Feb. 19: District 11-AAA championship @ Dickson County, 7:30 p.m.

GIRLS

Thursday, Feb. 14: No. 9 Spring Hill @ No. 8 Centennial, 6 p.m.

Friday, Feb. 15: Centennial/Spring Hill winner @ No. 1 Page, 7 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 5 Summit @ No. 4 Brentwood, 6 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 7 Independence @ No. 2 Dickson County, 6 p.m.

Friday, Feb. 15: No. 6 Franklin @ No. 3 Ravenwood, 7 p.m.

Saturday, Feb. 16: Semifinal 1 @ Dickson County, 3 p.m.

Saturday, Feb. 16: Semifinal 2 @ Dickson County, 6 p.m.

Monday, Feb. 18: 3rdplace game @ Dickson County, 6 p.m.

Monday, Feb. 18: District 11-AAA championship @ Dickson County, 7:30 p.m.

Recommended for you